Búzakorpa receptek

Orosz fekete kenyér

Hozzávalók:
10 g Friss élesztő
300 g Búzaliszt (BL80)
150 g Sötét rozsliszt (RL125)
25 g Búzakorpa
Sütőpor
1 kk Só
1 kk Cukor
50 g Margarin
1 kk Fűszerkömény, őrölt
1 1/2 kk Kávé, őrölt
1 kk Kakaópor
2 ek Ecet
310 ml Víz

Elkészítés:

A sütés előtt 1 nappal – pl. előző este – 10 deka kenyérlisztből és a rozsliszt féléből kevesebb mint 1 deci vízzel, pici cukorral és az élesztővel kemény tésztát gyúrunk. (Az élesztőt előzőleg langyos vízben kissé felfuttatjuk.) A tésztát konyharuhával letakarva, langyos helyen tartjuk. Másnap az érett kovászra (ami akkor jó, ha kissé savanykás illatú rászórjuk a többi lisztet és a felsorolás sorrendjében a többi hozzávalót is. Fokozatosan adjuk hozzá a langyos vizet, és kb. 12-15 perc alatt bedagasztjuk. Liszttel enyhén behintjük a tetejét, konyharuhával letakarjuk, és kb. 1 óra 15 percet kelesztjük. Ezután lisztezett deszkára borítjuk, átgyúrjuk, cipóvá formáljuk, és lisztezett tepsibe téve, vizes ecsettel lekenve, langyos helyen, konyharuhával letakarva 50 percig kelesztjük. Ezután újból átkenjük vízzel, a tetejét néhány helyen bevágjuk, és előmelegített gőzös sütőben – a sütő aljára egy kis tálkában vizet teszünk, hogy gőz képződjön – kb. 40 percig sütjük. Ha nagyon pirulna, tegyünk a tetejére alufóliát. A sütőből kivéve vízzel átkenjük, hogy szép fényes maradjon. Elkészítési idő: 3 óra 20 perc; 10 dkg: 7230 kJl295 kcal 9,4 g fehérje; 7,3 g zsír; 47,6 g szénhidrát; 3,1 g rost
MEGJEGYZÉS -Hasonló eljárással készíthetünk fehér rozskenyeret a következő hozzávalókból: 2 dkg friss vagy I csomag (7 g) szárított sütőélesztő, 20 dkg (3,3 dl) kenyérliszt, 20 dkg (3,3 dl) fehér rozsliszt, 1 kiskanál só, 1 kiskanál cukor, 3 dkg margarin, 3 dl langyos víz.


Cibereleves

Hozzávalók:
1 l búzakorpa,
só,
1 vastag szelet kenyér,
1 kis fej vöröshagyma,
1 marék rizs, vagy metélt tészta

Elkészítés:
A búzakorpát 2 l vízzel leforrázzuk, megsózzuk, langyosra hűtjük, és egy nagyobb üvegbe öntjük. A kenyeret megpirítjuk, és a langyos korpás lébe tesszük. Meleg helyen tányérral lefedve érleljük. 3-4 nap alatt megsavanyodik, ekkor a kenyeret kiszedjük, és a levet lemerjük a korpáról. Ha túl savanyú, vízzel hígítható. Kis zsiradékban apróra vágott hagymát dinsztelünk, ráöntjük a levet és felforraljuk. Belefőzzük a rizst, a kölest vagy a tésztát. Borssal ízesítjük. Tojással elkevert tejfölre merjük.


Zabkorpás almáspite

– 25 dkg zabkorpa
– 25 dkg zabpehely
– 4 evőkanál búzakorpa
– 10 dkg light vaj
– 2 citrom reszelt héja
– fahéj
– édesítő (ki hogy szereti)
– 2 tojás
– 2 dl tej
– 4 reszelt alma (bele)
– 4 hámozott kockázott alma (közé)

A zabkorpát zabpelyhet és a búzakorpát egybekeverjük, hozzá adjuk az édesítőt, 2 reszel citrom héját az megolvasztott vajat, a tojásokat és a reszelt almákat összekeverem. Beleöntök a tejet is (lehet picit langyos. Jól összekutyuljuk. Ne várjátok, hogy egy folyós massza lesz belőle, az a jó ha nem folyik.
Mivel én csak egy fele adagot csináltam egy kör alakú tortaformát vettem (de amúgy a null adagolásból egy nagy tepsis adag lesz), azt kikentem, elosztottam ketté a masszát, az egyik felét folyamatosan belenyomkodtam a formába, erre rászórtam a felkockázott almákat, jó sok legyen, ha kevés a 4 , több is lehet, ki, hogy szereti, majd megszórom az almát édesítővel és fahéjjal…ne sajnáljuk, legyen fini íze. És ezután beterítjük a maradék massza másik felével, szépen folyamatosan rányomkodjuk,hogy mindenhova jusson! Majd Be a sütőbe és 180 fokon fél óráig sütjük. Ha esetleg a vége felé megnézitek és a zab, még mindig nem elég puha , öntözzétek meg egy pici tejjel, az itteni zab picit más szerintem…de lehet, hogy tökéletes lesz nektek is… Majd ha letelt a fél óra nem muszáj, de meg lehet kenni egy pici cukormentes lekvárral, majd 5 percre visszadugni a sütőbe….és kész


Túrógombóc diétásan

1 l tej
25 dkg zabpehely
10 dkg zabkorpa
10 dkg búzakorpa
50 dkg zsírszegény túró
só, édesítő – ízlés szerint

A tejet fel forraljuk késhegynyi sóval és hozzáadom a zabpelyhet és a zabkorpát. Hagyom kihűlni, addig megdermed. Kiteszem egy nagy tálba és hozzákeverem a túrót. Apró olajon megpirítom a búzakorpát és nedves kézzel gömböket formálok, amiket azonnal a pirított zabkorpába forgatok. Picit még hagyom a lángon, de már betakarva fedővel, hogy átmelegedjen. Szervízeléskor tejfelt teszek rá, ehető sósan és édesen is. (Édesítővel.)


Emésztést serkentő búzakorpa piskóta recept

Hozzávalók:
2 pohár natur joghurt vagy kefir
4 joghurtos pohár búzakorpa
3 tojás
3-4 evőkanál kakaó
6 evőkanál olaj
1 cs. sütőpor
2 cs. vaníliás cukor
4 evőkanál bármilyen lekvár
mazsola ízlés szerint

Elkészítés:
A hozzávalókat keverőtálba tesszük,jól összekeverjük.
Egy kb. 25×35 cm-es tepsit kizsírozunk,lisztezünk,és ebbe öntjük a masszát.
200 fokra előmelegített sütőben tűpróbáig sütjük. kb. 30-40 perc.

Tanácsok:
Emésztési gondokkal küzdőknek nagyon jó hatású és finom sütemény.
Napi 2-3 szelet csodákat tud művelni


Könnyű májpástétom

többféle diétához passzol

30 dkg csirkemáj szívvel (vagy anélkül)
1 fej hagyma
3 teáskanálnyi olívaolaj
fokhagyma ízlés szerint
tengeri só
1 egész tojás
4 evőkanál zabkorpa vagy búzakorpa

A 2 teáskanálnyi olajon megdinsztelem egy teflonban a hagymát és a fokhagymát, rá a megpucult, feldarabolt májat (és szívet), mindezt megpirítom. Ha kicsit lehűlt, beleöntöm a sót, a tojást és a zabkorpát, bormixerrel összeturmixolom. Ma megmaradt olívával kiolajozok egy alufóliával kibélelt őzgerinc-formát. Az alufólia akkora legyen, hogy be is lehessen takargatni a masszát. 25 perc sülés után kinyitom a tetejét, pirítjuk még 5-10 percig.


Gyümölcsös müzlialap

Hozzávalók:
20 dkg zabpehely,
20 dkg szójapehely,
15 dkg búzakorpa,
5 dkg kókuszreszelék,
10 dkg dióbél,
10 dkg mazsola,
5 dkg (mag nélküli) aszalt szilva,
5 dkg csipkebogyóhús,
5 dkg aszalt sárgabarack,
5 dkg aszalt meggy.

Terméktapasztalat

Kattitntson és ossza meg velünk terméktapasztalatát!

Tetejére